logo

“Erdoğan’ın sabrı tükeniyor” Başbakan’ın sözleri dış basında!

“Erdoğan’ın sabrı tükeniyor” Başbakan’ın sözleri dış basında!

Erdogan_Altinparkta_seslendiBaşbakan Erdoğan’ın Adana, Mersin ve Ankara’da yaptığı konuşmalarını dünya medyası da yakından takip etti.

İşte Başbakan’ın açıklamalarının dünyadaki yansımaları:

İngiliz yayın kuruluşu BBC, haberi “Erdoğan’ın eylemcilere sabrı tükeniyor” başlığıyla verdi.

Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Ankara’da toplanan taraftarlarına sabrının tükendiğini, eylemcilerin “yağmacı” ve “marjinal gruplar” olduğunu söyledi ve onları “Bize karşı bu mücadeleyi başlattınız, bedelini ağır ödeyeceksiniz” diyerek uyardı. Türkiye, her zamankinden daha fazla kutuplaşmaya başladı. Başbakan İstanbul’un merkezinde kontrolü kaybederken, destekçileri ilerleyen günlerde geniş çaplı eylem düzenleme planları yapıyor. Türkiye’yi tehlikeli sulara taşıyacak bölünmeler derinleşiyor. ”

Amerikan yayın kuruluşu CNN de “Başbakan’ın sabrının tükendiğine” ilişkin sözlerini öne çıkardı.

Haberde şöyle denildi:

“Türkiye’nin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan “sabrın sonu var” uyarısında bulunarak, eylemcileri yerden yere vurdu. Erdoğan ülkenin güneyindeki Adana’nın yanı sıra başkent Ankara’da bir dizi konuşma yaptı. Erdoğan, eylemcilerin taktiklerini eleştirdi, onları sandıkta yeneceğini söyleyerek meydan okudu. Eylemciler oteritecilikle suçladıkları Erdoğan’ın istifasını istiyor. Öte yandan gösteriler, Erdoğan ve iktidardaki partisi AKP’ye son on yıl içindeki en büyük meydan okuma.”

Amerikan haber ajansı Associated Press Başbakan’ın kullandığı ton üzerinden yorumda bulundu.

Haberde şu ifadelere yer verildi:

“Onbinlerce kişi İstanbul ve binlerce kişi de başkent Ankara’da hükümet karşıtı gösterilere devam ederken, Erdoğan’ın her geçen gün dozu artan sert tonu gerilimi tırmandırabilir. Fakat Erdoğan tansiyonu artırdığı ya da bölücü olduğu yönündeki iddiaları reddetti ve eylemlerin yüzde 50 oyla iktidara gelen bir hükümete zarar verme yolunda bir adım olduğunu söyledi. ”

İsrail gazetesi Haaretz de, Erdoğan’ın eylem çağrısına dikkat çekti ve şu ifadeleri kullandı:

“Görev süresi boyunca şimdiye kadarki en büyük protestolarla karşılaşan Türkiye’nin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan taraftarlarını gelecek hafta İstanbul ve Ankara’da hükümet yanlısı eylemlere hazırlanmaya çağırdı. Erdoğan, eylemcilerin parçalanmış kaldırım taşları, şehir tabelaları, tahrip edilmiş arabalar ve katlanmış demirlerden oluşan onlarca barikat kurduğu Taksim’i temizleme yönünde bir planı olduğuna işaret etmedi. Dünyanın en fazla ziyaret edilen şehirlerinden biri olan İstanbul’da yaz sezonu başlarken, lüks otellerle çevrili Taksim bu dönemde ticaret bakımından hareketli olmalı. Fakat eylemcilerin bölgeden zorla tahliye edilmesi, hafta başında olduğu gibi çatışmaların bir tekrarını yaşatabilir. “

Etiketler: »