logo

Gazeteci Derneklerine Yakışan Ev Sahipliği

Gazeteci Derneklerine Yakışan Ev Sahipliği

 

Program kapsamında TGF heyeti ve Kazakistanlı gazeteciler, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’i makamında ziyaret etti. Ziyarete, TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca, Genel Sekreter Yardımcısı Levent Altun, Basın Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Kemal Soylu, Kazakistan Türk Dili Konuşan Gazeteciler Vakfı Başkanı Naziya Joyamergen, İstanbul Avrasya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Oğuzhan Bayrak, Kartal Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Selim Akdoğan ve iki cemiyetin yönetim kurulu üyeleri katıldı. Kazakistan Türk Dili Konuşan Gazeteciler Vakfı Başkanı Joyamergen Başkan Yüksel’e, Kazakistan’ın yöresel kıyafeti hediye etti. Akşam programında ise Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Adem Uçar, Türk ve Kazak gazetecilere yemek verdi. Geceyi İstanbul’da geçiren Türk ve Kazak heyeti, Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı’nın ev sahipliğinde Tuzla’da bölge gazetecileriyle bir araya geldi.

Karaca, “Basın zor durumda”

İki günlük İstanbul programını değerlendiren Karaca, çok verimli bir program olduğunu anlatarak, “Anadolu basını çok zor durumda. İhale ve icra ilanlarının kaldırılacak olması, gazetelerden ‘borcu yoktur’ yazısının istenmesi ve alacaklarının vergiden kesilmesi, yerel gazeteleri oldukça güç duruma düşürmüştür.” ifadelerini kullandı. Artan maliyetler ve gazetelerin karşılaştığı güçlükler konusunda tedbir alınması gerektiğini aktaran Karaca, çözüm bulunmazsa bu yıl içerisinde çok sayıda gazetenin kapanabileceğini bildirdi. Federasyonun ağustos ayı içerisinde İstanbul’da yapmayı düşündüğü “Anadolu Buluşmaları” projesinde önemli bir yol aldıklarını vurgulayan Karaca, projenin ev sahipliğini yapacak olan İstanbul Avrasya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Oğuzhan Bayrak ve Kartal Gazeteciler Derneği Başkanı Selim Akdoğan’a teşekkür etti.

Bayrak, “Gazetecilerin varlığı önemli”

İstanbul Avrasya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Oğuzhan Bayrak konuşmasında, “İstanbul Avrasya Gazeteciler Cemiyeti ve Kartal Gazeteciler Cemiyeti olarak bir şeyler yapmaya çalıştık ve bu sadece bir başlangıç, ortak hareket etmeye devam edeceğiz, önümüzdeki günlerde daha geniş kapsamlı planlarımız olacak, Gazetecilerin varlığı bizim için çok önemli. Bizim burada nihai amacımız gazeteciler arasındaki diyaloğu, birlikteliği ve güveni sağlamak ve bunu birlikteliğimiz ile başaracağız. İki derneğimiz gazetecilerin geleceği için ortak hareket etmeye devam edecek. Frekansımız tuttu ki burada iki dernek farklı düşüncelerle bir araya gelip misafirlerimizi ağırladık, herkese çok çok teşekkür ediyorum” dedi.

Akdoğan, “Birliktelik güç kattı”

Bir diğer ev sahibi Kartal Gazeteciler Cemiyet Başkanı Selim Akdoğan ise yaptığı konuşmasında, “Toplantıya katılan tüm gazeteci arkadaşlarımıza saygılar sunuyorum, iki günlük bir etkinlik için yola çıktık ve bu etkinlikle birlikte oluşturduğumuz birliktelik bizlere güç kattı, ben emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum ifadelerini kullandı. Başkan Akdoğan, Başkanlara Kartal Tarihini anlatan ve kendi imzası olan kitabı hediye etti. Joyamergen, “Bu gezi çok anlamlı oldu” Kazakistan Türk dili konuşan gazeteciler Vakfı Başkanı Naziya Joyamergen Türkiye’ye bir çok kez geldiğini, fakat bu gezilerinin çok daha anlam ifade ettiğini dile getirdi. Herkese göstermiş oldukları yakın ilgiden ötürü teşekkür etti. Program sonunda İstanbul Avrasya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Oğuzhan Bayrak’a ve Kartal Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Selim Akdoğan’a Kazakistan’ın milli kıyafetleri hediye edildi.

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler: » » » » »