logo

Gezi Parkı eylemi dünya basınında

Gezi Parkı eylemi dünya basınında

İstanbul Taksim’de Gezi Parkı’nın yıkımına yönelik protestolar ve polisin sert müdahalesi sonrası yaşanan olaylar dünya medyasında da birinci gündem maddesi oldu.

İngiliz The Guardian gazetesi, Gezi Parkı protestolarının sağcı-solcu, genç-yaşlı herkesi bir arkaya getirdiğine dikkat çekti, “Bu gösteriler Türkiye için alışılmadık, çünkü genç yaşlı, sağcı solcu, Kürtçü Türkçü herkesi bir araya getirdi” denildi.

Financial Times haberinde, “Alışveriş merkezi protestosu olarak başlayan gösteriler Erdoğan iktidarına karşı bugüne kadarki en büyük gösterilere dönüştü” ifadelerine yer verdi.

France 24 de çevreci protestoların hükümet karşıtı protestolara dönüştüğüne dikkat çekti, “Hükümetin hesabı ters tepti” denildi. Rus Devlet Televizyonu da, “Türkiye’de ayaklanmalar, barikatlar, sokak savaşları yaşanıyor” ifadesini kullandı.

BBC’nin haberinde de, “Mahkeme ağaçların sökülmesini geçici olarak durdurdu, ancak gösteriler Erdoğan’a karşı öfkeye dönüştü” denildi. Al Monitor de, “Ilımlı siyasi İslam Türkiye’yi ılımlı şeriata götürüyor” ifadesini kullandı.

CNN International’ın haberinde ise, “Gösteriler giderek büyüyor. Polis müdahalesi halkı daha çok parka çekiyor” denildi.