logo

Gıda fiyatları artacak

Gıda fiyatları artacak

market-jpg20130606103043BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD)  tarafından hazırlanan ortak raporda, dünyadaki gıda fıyatlarının gelecek yıllarda önemli oranda artacağı uyarısında bulundu.

“Zirai Görünüm 2013-2022” başlıklı raporda, gıda talebinin küresel düzeyde yükselmesiyle fiyatların 10 yıl içinde yüzde 10 ila 40 artacağı öngörüsüne yer verildi.

Gelişmekte olan ülkelerde, aylık gelirin yükselmesiyle gıda tüketiminin yüzde 30 arttığına işaret edilen raporda, açığı kapatmak için gelecek dönemde dünya çapındaki tüm hükümetlerin çiftlik üretiminin artırılması için daha fazla yatırım yapmak durumunda kalacağı, bu çerçevede eski yöntemlerin en kısa zamanda kenara bırakılarak yeniliklere yönelinmesi gerektiği de vurgulandı.

Artan talebe rağmen, gıda üretiminde son 10 yıldır tespit edilen yavaşlamanın endişe verici olduğuna işaret edilen raporda, çiftçilerin teşvik edilmesi, teknolojik olanaklara kavuşturulması ve ürünlerin pazara sorunsuz ulaşmasının sağlanması gerektiğine özellikle dikkat çekildi.

Etiketler: » »