logo

Kanal İstanbul’u yapan buradan kazanacak

Kanal İstanbul’u yapan buradan kazanacak

846427_detay-281x289Bakan Bayraktar, Kanal İstanbul’un yap-işlet-devret modeliyle yapılacağını belirterek “Kanalı yapacak firmalara karşılığında arazi verilecek. Onlar da villa yapacak” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, detayları merakla beklenen Kanal İstanbul‘a yönelik ikinci Yüksek Planlama Kurulu (YPK) kararının hazır olduğunu belirterek, “Kanal, yap-işlet modeliyle yapılacak. Kanalı yapacak firmalara karşılığında etrafındaki araziler verilecek. Onlar da o alana villalar yapacak” dedi. Bayraktar’ın, Kanal İstanbul, yeni imar kanunu ve Japonya gezisi gibi konulara yönelik yaptığı açıklamalar şöyle:

YÜKSEK BİNALARA AMORTİSÖR: 
Japonya’da her gün deprem oluyor. Orada binaların altında büyük depremleri olabildiğince yumuşatan raylı sistem var ve depremi süspansiyon edecek amortisör sistemler var. Türkiye’ye de bu teknolojiyi getireceğiz. Belli katın üzerindeki binalara amortisör sistemi zorunlu olacak.

YENİ ŞEHRİN ÇÖPÜ 5′E AYRILACAK: 
İstanbul Avrupa yakasına yapılacak olan 1.5 milyon nüfuslu yeni şehri, İngiliz, Türk ve Amerikan ortaklığı tasarlıyor. Kentsel tasarımı bitmek üzere. Evler akıllı olacak, güneş ve rüzgâr enerjisinden istifa edilecek. Çöpler; demir, plastik, kâğıt, cam, atık yağ ve normal çöpler ayrıştırılıp öyle toplanacak. Çöplerden yer kaplaması ve dolgu malzemesi yapılacak.

BİNALARIN ALTINA OTOPARK MECBURİYETİ: 
Binaların altına otopark yapılmasını mecburi hale getireceğiz. Bina, belli bir parsel ve belli yükseklikten büyük olunca bodrum katlarına otopark yapma mecburiyeti olacak. Tüm büyükşehir belediyelerine estetik kurul zorunluluğu getiriyoruz. Şehrin siluetine artık bu kurullar karar verecek.

50 METRE SINIRI GETİRİLDİ 

Bakan Bayraktar Kanal İstanbul’un etrafına şehir kurulacağını dile getirerek, “Yapılaşma 50 metre geriden başlayacak. Çevre düzenlemesi, yeşillendirmesi, üzerindeki köprüleriyle çok güzel bir yerleşim yeri oolacak. Kanalın akıntısı, derinliği hep çok ince şekilde hesaplanacak. Ona göre özel çalışma yapılacak” diye konuştu.

AKM’deki gibi mimarın telifi varise geçmeyecek 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, yeni imar taslağıyla birlikte kademeli denetim sistemini getireceklerini ifade etti. Yapılaşmada, ilçe belediyesini il belediyesinin, il belediyesini ise valiliğin denetleyeceğini kaydeden Erdoğan Bayraktar şöyle konuştu: “Taslağın en tartışmalı maddesi mimarlarla ilgili. Bir mimar bir yerde bina yaptı mı onu değiştiremiyorsun. Adam ölümlerden ölüm beğen diyor. Varislerine de geçiyordu hak, onu da kaldıracağız. Mimar, bina değerinin belli kısmını alabilecek. Bir binaya 10 milyon TL isteniyor, satsan 10 milyon yapmaz. Atatürk Kültür Merkezi de bu kapsama giriyor.”

Etiketler: »