logo

Mide rahatsızlığı olanlara ramazan uyarıları

Mide rahatsızlığı olanlara ramazan uyarıları

248445Memorial Kayseri Hastanesi Gastroenteroloji bölümünden Doç. Dr. Alper Yurci, reflü hastalarının ramazan ayında sahuru atlamamaları, ülser ve gastrit hastalarının da yemek miktarlarına dikkat etmesi gerektiğini belirtti.

BOL SIVI TÜKETİLMELİ

Yurci, yaptığı yazılı açıklamada, oruç tutarken mide sağlığını korumak için sahur ve iftarda sağlıklı beslenmek, iftar sonrasını ara öğünlerle desteklemek ve bol sıvı tüketmenin çok önemli olduğunu ifade etti.

FAZLA ÇAYDAN UZAK DURUN

Ramazanda mide yanması, gaz, ekşime, kabızlık gibi sorunlara karşı, ağır hamur tatlıları ve hamur işleri, fazla miktarda çay ve kahve tüketiminden uzak durulması gerektiğine işaret eden Yurci, şunları kaydetti:

“Oruç tutarken sağlıklı olmak için beslenme düzeninden ödün vermemek gerekir. Özellikle ramazan ayında lifli gıdalarla beslenmek, bol sıvı almak, yemekleri yavaş yemek ve hazmı kolay besinler seçmek, sofraların vazgeçilmez kuralı olmalıdır. İftarda hafif besinler tercih edilmeli, iftar sonrası ara öğünler yapılmalı ve sahurda da ağır yiyeceklerden kaçınmalıdır. Özellikle iftarda sindirimi zor, ağır yemeklerden ve hayvansal gıdalardan uzak durulmalıdır.”

REFLÜ HASTALARINA ÖNEMLİ UYARI!

Ramazan ayında özellikle reflü, ülser ve gastrit hastalarının daha dikkatli olması gerektiğini vurgulayan Yurci, “Reflü hastaları sahuru atlamamalı, ülser ve gastrit hastaları yemek miktarına dikkat etmeli. Toplumun yüzde 20’sinde görülen reflü şikayetleri, beslenme düzeninin değiştiği dönemlerde artmaktadır. Reflü hastası oruç tutmak istiyorsa sahuru kesinlikle atlamamalı, sahurda yemek yedikten hemen sonra yatmamalıdır. Gastrit ve ülser hastaları ramazan süresince sağlıklı beslenme kurallarına mutlaka uymalıdır. Çünkü çok miktarda yemek, hazımsızlığa, karın ağrısına, bulantı ve kusmaya neden olabilir” ifadelerini kullandı.

MİDE SORUNLARI OLANLARA ÖZEL İFTAR VE SAHUR MENÜSÜ

Yurci, mide rahatsızlığı olan kişiler için özel iftar ve sahur menüleri oluşturulduğuna dikkati çekerek, şu önerilerde bulundu:

“İftar için:  1-2 küçük hurma, 1 kase çorba,  1-2 dilim kepekli ekmek, 1 parça yağsız peynir, zeytin. 15-20 dakika sonra 1 porsiyon beyaz et (tavuk, hindi ya da balık), ekmek yerine az miktarda kepekli pirinçten yapılmış pilav ya da makarna, zeytinyağlı sebze yemeği, yoğurt, salata. 2-3 saat sonra bir porsiyon meyve. Sahur için: 1 tabak zeytinyağlı sebze, 1-2 dilim kepekli ekmek, sütlü tatlı ya da az şekerli komposto, meyve, bol miktarda su.”

Etiketler: » »