logo

Teoman’dan şaşırtan itiraflar

Teoman’dan şaşırtan itiraflar

Vodafone Freezone konser turnesi çerçevesinde 8 ili gezecek olan Teoman’ın sahneye döndüğü ilk Gaziantep konserinde oradaydım. Kulis arkasında neler yaşandı, heyecanlı mıydı, yeni şarkı ne zaman geliyor? Hem merak ettiklerimi sordum hem Teoman’ın müziğe dönüşüne tanık oldum…

DÜNDEN BUGÜNE TEOMAN

Teoman Hürriyet’e verdiği röpörtajda müziği bıraktığını, bundan sonra albüm yapmayacağını ve konserlere çıkmayacağını açıkladığında tarih 4 Ağustos 2011’i gösteriyordu…

Teoman’ın müziği bırakması bu iki yıl içinde o kadar çok konuşuldu, yazıldı çizildi ki adeta geri dönmesi için üzerinde toplumsal bir baskı oluşturuldu.

Ve sonunda, iki yıl aradan sonra büyük bir konser turnesiyle müziğe dönmeye karar verdi Teoman.
Üç yıldır devam eden Vodafone Freezone turnesinin bu yılki en büyük silahı Teoman.
Sanatçı 8 ilde 8 büyük konser verecek ve toplamda 100 bin kişiye ulaşması bekleniyor.
Bu konserlerin ilki perşembe gecesi Gaziantep’teydi. Teoman’ın resmi olarak sahneye döndüğü bu ilk konseri yerinde izlemek, Teoman’ın kulis heyecanına, sahne performansına yerinde tanık olmak istedim. Kalktım Gaziantep’e gittim…
 
GAZİANTEP’TE AYNI GECE 4 KONSER

Büyük cahillik olacak ama itiraf etmeliyim, ben Gaziantep’in bu kadar etkileyici ve görkemli bir şehir olduğunu bilmiyordum. İlk kez gittim… Düşünün THY ve özel havayolu şirketleri dahil olmak üzere İstanbul’la arasında her gün 10 uçak seferi var ve uçaklar tıklım tıklım dolu.
Dinamik bir şehir…
Öğlen uçağında Ferhat Göçer’le birlikte giderken öğrendim, Teoman’ın sahneye çıktığı gece Ferhat Göçer, Manga ve Zara’nın da konserleri vardı Gaziantep’te.
Uçakta Ferhat’la birlikte Gaziantep’e gelen Ömür Gedik bile “Ben Ferhat’ın değil Teoman’ın konserine geleceğim” dedi. Tabii işin esprisiydi bu ve Ömür, erkek arkadaşının konserinden çıkıp gelemedi.
İşin açıkçası böyle önemli konserlerin olduğu bir gecede Teoman’ın dönüşüne ne kadar ilgi olacağını merak ediyordum.

TAMAMI ÜCRETSİZ DEĞİL

Otelin lobisinde karşılaştık Teoman’la, her zamanki gibi siyahlar içindeydi. Siyah ceketin içine giydiği siyah tişörtü, siyah-beyaz ayakkabı tamamlıyordu.
Cihangir’de arada karşılaşı-yorduk Teoman’la, ama bu kez karşımda çok daha fit, seyircisiyle buluşmaya, sahneye hazır bir Teoman vardı.
“Heyecan var mı heyecan” diye sordum…
“Olmaz olur mu, heyecan var ama heyecandan çok merak var. Nasıl olacağını merak ediyorum” dedi.
Otelden birlikte geçtik konserin verileceği Gaziantep Şahinbey Kapalı Spor Salonu’na…
Daha önce birkaç kez konser vermiş Teoman.
“Şehir beni şaşırttı” deyince, Teoman “Bülent Abi’nin (Ortaçgil) bir lafı vardır. ‘Türkiye’de taşra diye bir şey yoktur.
Her yerde seni bulacak birileri mutlaka vardır’ diye. Doğru söylüyor” yanıtını verdi.
Salonda 6 bin 500 kişilik bir seyirci topluluğu çığlık çığlığa Teoman’ı bekliyordu.
Orada öğrendim, ben Vodafone kullanıcılarının bedava geldiğini zannediyordum bu konserlere, değilmiş.
Bilet satışı da yapılıyormuş ve salondakilerin 3’te 1’i biletli seyirciymiş…
Kuliste, Teoman son hazırlıklarını yaparken sohbet etmeye başladık.

ŞEBNEM’E BU SAÇ YAKIŞTI

Teoman müziğe döndü ama kendisine koyduğu röportaj vermeme yasağına devam ediyor.
“Ne olur teyp açıp germe beni, hem sözümü de bozmamış olurum” deyince “kayıt dışı” gerçekleşti bu sohbet.
“Müziğe döndüğün için mutlu musun” diye sordum.
“Bunu konserden sonra söyleyebilirim ancak ama yeniden bunları yaşamak, şu an kuliste olmak, müzisyen arkadaşlarımla bu havayı solumaktan memnunum” yanıtını verdi.
O arada Teoman’ın ekibindekiler, Şebnem Ferah’ın yeni klibinin görüntülerini getirdiler.
Şebnem’in “Od” adlı albümü o gün çıkmıştı piyasaya, daha dinleyemediğini söyledi Teoman.
“Birileri Var” şarkısına çektiği klibi birlikte izledik.
“Yine çok iyi bir şarkı yapmış Şebnem, klibin temasına da bayıldım. Çok iyi anlatmışlar. Zaten Şebnem’e güzel şarkı yapmış demek haksızlık. O hangi şarkıyı söylese güzel oluyor. Bu yeni saç stiline ve tarzına da bayıldım. Çok yakışmış Şebnem’e” dedi Teoman…
Ben “Aşk yaradı derler buna” deyince güldü…
“Aşk meşk işleri de mi var Şebnem’in” diye bana sordu.
“Gazeteler yazıyor, görmedin mi” deyince, “Valla bilmem ben öyle şeyleri” yanıtını verdi.
Vodafone Freezone’un 8 konserlik turnesinde bazı şehirlerde Şebnem Ferah’la birlikte sahneye çıkacak Teoman.

Müziğe ara verdiği iki yıl boyunca ne yaptığını sordum, gülerek “Hiçbir şey… Sadece kendimi dinledim, koşuşturmadan uzaklaştım. Bir de bolca kilo aldım. Meğer sahneye çıkmanın en iyi yanı buymuş, mecburen spor yapıyorsun, fit kalmaya çalışıyorsun. Sahneye çıkmamak kilo olarak döndü bana” yanıtını verdi.
Bu turneye çıkacağı için son bir ayda kendini kampa aldığını ve yine eskisi gibi yoğun spor yapmaya başladığını öğrendim ekibinden. Hâlâ fazlası varmış ama ciddi kilo vermiş son bir ay içinde Teoman…
Benim en çok merak ettiğim konulardan biri aralık ayında evlendiği eşi Ayşe Kaya’nın ilk konserinde yanında olup olmayacağıydı.
Konserde değildi…
Ekibinden öğrendim, “Hiç öyle biri değildir Ayşe Kaya… Son derece cool’dur. Yıllardır beraberler ama konserlerine neredeyse hiç gelmez Teoman’ın” dediler.

BU KIŞ YENİ ŞARKI GELİYOR

Kuliste konser saati geldikçe heyecan artmaya başladı.
Yeni şarkı yapıp yapmayacağını da sordum Teoman’a…
Hayranlarına müjdeyi vereyim.
Bu kış yeni bir Teoman şarkısı geliyor. Yani sadece sahneye dönmekle kalmadı, yeni şarkılar da yapacak:
“Ancak bu konuda kendimi kasmıyorum. İlla şarkı yapacağım diye şartlamıyorum kendimi. Bu kış bir şarkı yapmayı planlıyorum. Yapamazsam da neden yapmadım demem. Eskisi gibi illa şunu yapacağım, bunu yapacağım diye bir şey yok benim hayatımda artık…”
Seyirci içeride sabırsızlanıyor.
Sahneye adımını atmadan önce son bir kare fotoğraf çektiriyoruz.
Sonra elinde gitarı bir heykel gibi hareketsiz kendi başına kalıyor sahnenin arkasında.
Bekliyor… Bekliyor…
Tek bir baş hareketiyle görevlilere perdeyi açtırıyor.
“Rüzgar Gülü”yle sahneye çıkıyor ve salon yıkılıyor…

AFTER PARTY’DE NELER OLDU

Konserde 18 şarkı söyledi Teoman. Ardından bis’e çıktı ve 2 şarkı daha okudu, gece yarısına doğru da sahneden indi.

Otelin en üst katında oturduk sonra…
Uzun bir masa yapmışlar, after party dediğim o…
Teoman meyhane masası adamı değil, bar adamı…
Sanki meyhaneye götürsen rakıyı bile ayakta içecek tiplerden…
Ben yıllarca öyle gördüm onu, öyle tanıdım.
Yanılmamışım…
Kurulan masadan da “Ben böyle oturamam” deyip kalktı, ekibiyle birlikte ayakta takılmaya başladı…
Müzisyen arkadaşları Teoman’dan daha mutluydu.

İki yıl aradan sonra ona çalmaktan, onunla birlikte sahneye çıkmaktan müthiş keyifliydiler.
Konser öncesi sorduğum soruyu yeniden sordum; “Müziğe döndüğün için mutlu musun” diye.
“Şimdi yanıt verebilirim. Sahnede olmak bambaşka bir şey. Yeniden o hazzı yaşadığım için çok mutluyum. İyi ki dönmüşüm diyorum. Ama iyi ki de ara vermişim. Çünkü o arayı vermeseydim bugün aldığım bu hazzı alamayacaktım…”

Teoman için sinemanın ne büyük bir aşk olduğunu biliyorum. İki yıllık arada bir film senaryosu yazmış. “Ama çeker miyim çekmez miyim bilmiyorum” diyor. “Çünkü benim yapmak istediğim sinemayı çok iyi yapanlar var. Zeki Demirkubuz, Nuri Bilge Ceylan gibi… Bu adamlar aşmışlar. Onların sinemacılığı yanında benimki sadece heves kalır. Ayrıca bu saatten sonra da çektiğim filmi 5-10 bin kişinin izlemesini istemem. Bu yüzden film yapmakta kararsızım”…  
Peki ya albüm?
Albüm yapmak Teoman’ın olmazsa olmazlarından değil.
“Müziğe dönerken sadece şu kararı aldım. Her sene tek bir iyi şarkı yapmak amacım. Çünkü albüm için büyük zaman ve emek harcamak gerekiyor. 17 albümünü 2,5 senede hazırladım. 2,5 senede hazırlandığı için de içinde Paramparça, Rüzgar Gülü gibi bugün hâlâ hep beraber söylediğimiz şarkılar var. Şimdi bir albüm için o kadar zaman ve emek harcamak istemiyorum. Derdim albüm yapayım, klipler çekeyim değil. Senede iyi bir şarkı yapayım yeter…”
Teoman’ın müziğe dönmesi belki de en çok genç müzisyenlere yarayacak.
Bundan sonra gençlerle birlikte çalışacağını, onlara destek olacağını, zaten bu konuda bir süredir mesai harcadığını söylüyor Teoman…

Fatih Uysal (Vodafone Pazarlama Müdürü) Freezone’la dönmesi muhteşem

Biz Vodafone olarak Freezone’da, Türkiye’nin en iyi müzisyenlerini Türkiye’nin müzikseverleriyle buluşturmayı hedefledik. Üçüncü yılımız bu. Bugüne kadar 10’un üzerinde sanatçıyla turneler yaptık. 3 yılda 650 kişilik bir ekiple, 81 ilde 3 milyondan fazla gencimize ulaştık. 28 bin 500 kilometre kat ettik. Teoman’ı bu konserlere ikna etmek hiç kolay olmadı. Ama böyle önemli bir müzisyenin Freezone’la yeniden sahnelere dönmesi bizim adımıza müthiş keyif verici bir şey.

Erdal Bozkuş (Atlantis Yapım) 10 TIR’la turneye çıktık

Teoman’la uzun yıllardır çalışıyoruz. Müziğe ara vermeden önce de turneler, konserler düzenledik birlikte. Hiçbir zaman müzikten tamamen kopacağını düşünmedim. Vodafone’a bunu sunduğumuzda herkes çok heyecanlandı. Teoman da yeniden seyircisiyle buluşmak isteyince bu turne programı ortaya çıktı. İlk defa full dijital ses sitemi kullanıyoruz bu konserde. İngiltere’de programlanmış ışıklar var. 10 TIR’la bu turneye çıktık. Hareketli sahnemiz, 4 jeneratörümüz var. Ekibimiz 85 kişiden oluşuyor.

Kaynak: haber3.com Etiketler: » »