logo

Tuzla Plajı’na Büyük Onur…

Tuzla Plajı’na Büyük Onur…

web-tuzla-plajİstanbul’da vatandaşlar Avrupa Yakası’nda Menekşe ve Güneş Plajlarında, Anadolu Yakası’nda ise Caddebostan-1, Caddebostan-2 ve Caddebostan-3 Plajlarında denize girebilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre; İstanbul Büyükşehir Belediyesi her yıl olduğu gibi bu yıl da  Avrupa ve Anadolu Yakası’nda bulunan plajlarda hizmet verecek. Vatandaşlar yaz sezonunda Avrupa Yakası’nda Menekşe ve Güneş Plajları’nda, Anadolu Yakası’nda ise Caddebostan-1, Caddebostan-2 ve Caddebostan-3 plajlarıyla buluşuyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’na bağlı Sosyal ve İdari İşler Müdürlüğü’nün plaj hizmeti verdiği plajlarda, sağlık birimleri tarafından her hafta deniz suyu temizlik oranı ölçümleri analiz edilerek, halkın gönül rahatlığıyla denize girebilmesi sağlanacak.

Plajlarda halkın keyifli bir gün geçirebilmesi amacıyla soyunma konteynırları, duş alanları, ve şemsiyeler, büfeler de hizmet verecek. Plajlarda ayrıca şort, oyun topları, simit vb. deniz malzeme satışları da yapılıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluk alanlarında bulunan tüm plajlarda güvenlik ve Cankurtaran personeliyle gerekli tedbirler alınıyor. Plajların  hijyen ve sağlık açısından gün boyunca görevli personel ekibi tarafından temizliği  yapılıyor.

İstanbul’da 2013 yılında hizmet verilecek plajlar ve genel özellikleri şöyle;

Avrupa Yakası: Florya’daki Menekşe ve Güneş Plajları

Menekşe Plajı:  620 metre sahil şeridindeki plajda 200 şezlong, 200 şemsiye, 2 Cankurtaran mobosu, 3 adet Cankurtaran kulesi, 12 WC, 8 soyunma kabini, 5 duş kabini, 1 adet güvenlik kabini, büfe ve 100 araçlık otopark alanı bulunuyor. Plaj, ücretsiz hizmet veriyor.

Güneş Plajı:  840 m. sahil şeridindeki plajda, 3 adet Cankurtaran kulesi, 1.500 adet sezlong, 1.500 adet şemsiye, 1 adet Cankurtaran mobosu, 2 adet Cankurtaran kulesi, 42 adet WC,  234 adet soyunma kabini, 48 adet duş, 1 adet güvenlik kabini, 2 adet büfe, 228 emanet dolabı ve 300 araçlık otopark alanı bulunuyor. Plaj giriş ücreti 15 TL, öğrenciler için ise 7.50 TL.

Anadolu Yakası: Caddebostan‘daki Caddebostan-1, Caddebostan-2 ve Caddebostan-3 Plajları.

Caddebostan- 1:  450 mt sahil şeridindeki plajda 483 adet şezlong, 600 adet şemsiye, 1 adet Cankurtaran kulesi, 1 adet Cankurtaran mobosu,1 adet WC, 18 adet soyunma kabini, 8 adet duş ve 2 adet büfe bulunuyor. Plaj, ücretsiz hizmet veriyor.

Caddebostan-2:  300 mt sahil bandı şeridindeki plajda 500 adet şezlong, 500 adet şemsiye,1 adet Cankurtaran mobosu,1 adet Cankurtaran kulesi,1 adet WC,14 adet soyunma kabini, 8 adet duş ve 1 adet büfe bulunuyor. Plaj giriş ücreti 15 TL,öğrenciler için ise 7.50 TL.

Caddebostan-3:  250 mt sahil bandı şeridindeki plajda,100 adet şezlong, 150 adet şemsiye, 1 adet Cankurtaran kulesi, 1 adet WC, 8 adet soyunma kabini, 4 adet duş ve 1 adet büfe bulunuyor. Plaj, ücretsiz hizmet veriyor.

Küçüksu, Şile, Celaliye ve Silivri plajlarında kurtarma ve temizlik hizmeti veriliyor.

Çiroz Plajında Can Güvenliği nedeniyle hizmet verilmeyecek.

-Analiz sonuçları

Öte yandan Halk Sağlığı Müdürlüğü’nce, 81 yüzme alanında yapılan analiz sonuçlarına göre, Florya Güneş Plajı ve Menekşe Plajı Can Kurtaran Kulesi ve Sahil Parkı Önü, Şile Ayazma Plajı Kumbaba Mevkii, Sofular Plajı, Alacalı Plajı, Doğancılı, Kurna,  Sahilköy, Tuzla Belediyesi’nde suyun yeterli kalitede, diğer plajlarda ise iyi kalitede olduğu belirlendi.

Etiketler: »