logo

Tuzla’da Büyük Kutlama

Tuzla’da Büyük Kutlama

Picture 1Tuzla İTÜ Denizcilik Fakültesi öğrencileri, Türk Denizcilik Tarihinin en önemli kanunlarından biri olan Kabotaj Bayramını büyük bir çoşkuyla kutladı.

Türkiye’nin her yerinde kutlanan Kabotaj Bayramı için İTÜ Denizcilik Fakültesi Öğrencileri Tuzla’da bir yürüyüş gerçekleştirdi ve bu önemli günü unutmadı.

Kabotaj Bayramı Nedir ?

Kabotaj; Fransızca’da yakın kıyılarda, özellikle de bir ülkenin kendi limanları arasında yapılan ticari denizcilik anlamını taşımaktadır.

Türkiye’de, 20 Nisan 1926 Tarihinde kabul edilmiş olan kabotaj Kanunu, 1 Temmuz 1926’da yürürlüğe girmiş ve bu Kanun, “Türkiye Limanları ve sahilleri arasında yük ve yolcu taşınması ile kılavuzluk ve römorkaj hizmetleri, Türk Vatandaşları ve Türk Bayrağı taşıyan gemilerce yapılır” hükmünü getirerek daha önceden yabancılara açık olan bu faaliyetleri bundan böyle sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yapabileceğini belirtmiştir.

Bu nedenle her yıl 1 Temmuz gününü “Denizcilik ve Kabotaj Bayramı” olarak kutluyoruz.

Kabotaj Yasası ile amaçlanan Türk denizciliğinin gelişmesidir. Daha önceden kapitülasyonlarla yabancılara verilen haklar böylelikle denizde kendi vatandaşlarımız adına geri alınmaktadır.

Picture 2

Etiketler: » » » » »