logo

30 Mayıs 2013

Yıldırım-Kocaman kavgasının perde arkası

Yıldırım-Kocaman kavgasının perde arkası

Fenerbahçe’de Teknik Direktör Aykut Kocaman’ın sürpriz istifası gündeme bomba gibi düştü. Herkes bu ani istifanın nedenini merak ederken, olayın perde arkasında yaşananlar da yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Başkan Aziz Yıldırım ile yeni sezonun planlarını yapmak için bir araya gelen Kocaman, yapılacak yeni transferden önce oyuncularına vaad edilen primlerin ödenmesini isledi. Ancak Yıldırım, 3 kupadan 1’ini alan oyuncularına başarısız oldukları gerekçesiyle primleri ödemek istemedi.

İşte adım adım istifa getiren o süreç;

“PRİMLERİ ÖDEYİN BAŞKANIM”

Habertürk’ün haberine göre; Toplantıda Aykut Kocaman öncelikli olarak geçtiğimiz sezon alınan Ziraat Türkiye Kupası ve UEFA yarı finali için belirlenen primlerin verilmesini Aziz Yıldırım’dan isteyerek, “Başkanım bu söz verdiğimiz rakamları ödemeliyiz. Çünkü futbolcularımın yüzüne bakamam. Bu primleri vaad ettik. Yarı finale çıktılar, Türkiye Kupası’nı aldılar. Vaad ettiğimiz primleri ödememiz lazım. Başarılı olmamız için bunları yapmamız şart” dedi. Bunun üzerine başkan Aziz Yıldırım, “Evet başarılı oldular ancak 3 kupadan birini aldılar. Bu rakamları ödeyemeyiz. Bu konuda senin de desteğin şart” deyince Kocaman, “Ben söz verdim. Ben verdiğim sözleri yeri getirmeyi severim” deyince ilk tartışma alevlendi.

“BEN GEREKLİ DESTEĞİ VERDİM”

Futbolculara ödenmesi gereken primlerin ortaya atılmasıyla birlikte ısınmaya başlayan konuşmalarda ilerleyen dakikalarda da gerilim hızla tırmanmaya her iki taraf da içindekileri dökmeye başladı. Kocaman, “Yorgunum devam etmek istemiyorum. Zaten bir süredir yalnız kalıyorum. Yönetim kurulundan yeterli destek alamıyorum. Hep yalnız kaldık, hep tek başıma mücadele etmek zorunda kaldım” deyince Aziz yıldırım, “Ben gerekli desteği verdim yetmedi mi? Futbola bir yönetici bağlamak istemiyorum” deyince bu da ikinci kriz oldu.

“ZATEN ALİ YILDIRIM’LA GÖRÜŞÜYORSUN”

Ortamın iyice kızıştığı görüşmelerde son olarak Aykut Kocaman’ın verdiği 5 kişilik liste gündeme geldi ve bu da iplerin tamamen kopmasına neden oldu. Kocaman verdiği bu listenin üzerinde çalışılmasını istedi. Ancak başkan Yıldırım’ın bu listedeki isimlerin maliyetlerinin ciddi rakamlara ulaştığını belirterek bu 5 transferi de yapamayacağını söyleyince ipler kopma noktasına geldi. Özellikle Ali Yıldırım ile Aykut Kocaman’ın Şampiyonlar Ligi finalini birlikte seyredip B.Dortmund’un stoperi Santana’nın menajeri ile transfer görüşmeleri yaptığını duyan başkan Aziz Yıldırım iyice çileden çıktı. Yıldırım, “Zaten sen benim görüşmediğim konuşmadığım Ali Yıldırım ile buluşup transfer çalışması yapıyorsun. Ali yönetime istifasını gönderdi ama sen hala görüşüyorsun. İyice düşün kararını ver” dedi.

Bu sözlere Kocaman’ın yanıtı net oldu: Görevi bıraktım.

“ARTIK YÜZÜNE BAKMAM”

Karşılıklı geçen sert tartışmalar ve restleşmelerin ardından başkan Aziz Yıldırım yönetim kurulu toplantısına girdi. Önceki akşam yaşanan bu gerilimin ardından ve dün yapılan görüşmelerde başkan Aziz Yıldırım Aykut Kocaman’ın tavırlarından duyduğu rahatsızlığı daha açık bir şekilde yönetim kurulunda paylaşmaya başlar. Son gelişmelere oldukça sinirlenen başkan Yıldırım, “Artık ben bu Aykut’un yüzüne bakmam. Bu süreçte beni yordu. En çok tavırları beni yordu” diyerek bir anlamda Aykut Kocaman ile artık iplerin tamamen koptuğunu net bir şekilde ortaya koyar.