logo

10 il daha büyükşehir oluyor

Manisa’daki ziyaretlerine devam eden Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, MHP’li Manisa Büyükşehir Belediyesini ziyaret etti. Arınç, Büyükşehir Belediyesi önünde Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün tarafından karşılandı.

BAŞKAN ‘UZATINCA’ GAZETECİLERE KIYAK

Başkan Ergün’ün Manisa’da yaptığı icraatları uzun uzun anlatması üzerine araya giren Arınç, basın mensuplarına dönerek, “Size bir kıyak yaptım. Bunun kıymetini bilin. Başkanımızın icraatlarını dinliyorsunuz ama yoruldunuz” diyerek esprili bir şekilde konuşmaya başladı.

BÜYÜKŞEHİR KONUSU

Manisa’nın Büyükşehir olmasında Hükümetin büyük bir katkısı olduğunu kaydeden Bülent Arınç, “Bütün itirazlara rağmen, bir takım farklı düşüncelere rağmen biz Manisa’nın nüfusu itibariyle de, gelişmişliği itibariyle de Büyükşehir olmasını arzu ettik hamdolsun kesinleşti. 16 Büyükşehir 30’a çıktı. Aynı zamanda bütün büyükşehirler bütünşehir oldu. Yani eskiden belli sınırlar içerisinde bu hizmetler görülürken hamdolsun ki doğru olan yapıldı. Büyükşehirlerin yetkilerini imkanlarını daha fazla artırmak suretiyle bir taraftan da beldeleri kaldırarak, köyleri mahalle yaparak yeni bir düzenleme hayata geçirildi. O günlerde mecliste yapılan tartışmaları hatırlıyorum.” dedi.

BÜYÜKŞEHİR SAYISI ARTACAK

Büyükşehir sayısını daha da artırmak istediklerini anlatan Arınç, sözlerine şöyle devam etti:

“2019 yılı seçimlerine giderken Türkiye’deki Büyükşehir sayısı daha da artacak. Mevcut 30 büyükşehirimiz nüfusun yüzde 72’sini taşıyor. Yüzde 72 veya 76’sı o bant içinde bir rakam. Milyonlarca insanın büyükşehirde yaşadığını düşünüyoruz. Herhalde ilk düzenleme ile bu rakam yüzde 80’lere 85’lere çıkacak. İlerisini bulamam ama 2019 seçimlerinde Büyükşehirlerin en az 40 olacağını söyleyebilirim. İlçeler içinde belki farklı düzenlemeler gündeme gelebilir. Büyükşehir yasası ile iyi bir iş yaptığımıza inanıyoruz. Anayasaya aykırılıktan tutun, aklın mantığın kabul edemeyeceği pek çok itirazlar oldu ama bunlar politik itirazlardı.”

Kaynak: ensonhaber.com