logo

565 Yıllık tarih…

565 Yıllık tarih…

İstanbul’un fethi görkemli törenle kutlanacak

565 yıl önce yeni bir çağ başlatan İstanbul’un Fethi, yeniden diriliş, yeniden yükseliş ruhuyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin organizasyonu ile kutlanacak.

İstanbul'un fethi görkemli törenle kutlanacak
 
 565 yıl önce yeni bir çağ başlatan İstanbul’un Fethi, yeniden diriliş, yeniden yükseliş ruhuyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin organizasyonu ile kutlanacak.

ERDOĞAN DA KATILACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle; Haliç Kongre Merkezi Sahili’ndeki alanda yapılacak programda, Kültür Bakanlığı Tarihi Türk Müziği Tasavvuf Ekibi bir konser verecek, ardından İstanbul protokolü ile devlet erkânının katılımıyla iftar programı gerçekleştirilecek. İftar sonrası iseFetih’in 565. Yılı dolayısıyla “Özel Fetih Gösterisi” başlayacak.

İstanbul’un Fethi’nin 565. Yılı Kutlamaları kapsamında TSK Askeri Mehteran Birliği sahne alacak ve kutlamalar için hazırlanan özel bir video mapping, ışık, su ve lazerin birlikte kullanıldığı görkemli bir Fetih Gösterisi gerçekleştirilecek.

Özel Fetih Gösterisi için sahilden ortalama 50 metre açıkta deniz yüzeyine özel platform kuruldu. 78×18 metre ölçülerindeki sahnede gerçekleştirilecek 3D mapping gösterisi için 20 dakikalık film hazırlandı. Programda su, ışık, lazer ve su perdesi gösterisi, 30×90 metre ölçüsündeki yüzer gösteri platformunda yapılacak.

Dünya tarihini değiştiren, bir çağ kapatıp başka bir çağ açan büyük deha Fatih Sultan Mehmet Han ile O’nun muzaffer, yiğit ve kutlu askerlerinin gerçekleştirdiği İstanbul’un Fethi yeniden canlandırılacak ve tören alanındaki misafirlerimiz ile televizyonları başındaki milyonlar bu kutlu ana tanık olacaklar.

Program Akışı
TARİH: 29 Mayıs 2018, Salı
SAAT: 19.30
YER: Haliç Kongre Merkezi Sahili
19.45 Tasavvuf Musikisi
Kültür Bakanlığı Tarihi Türk Müziği Tasavvuf Ekibi
20.20 Kur’an-ı Kerim Tilaveti

Etiketler: » » »