logo

Aselsan patriot üretecek

Aselsan patriot üretecek

ASELSAN Genel Müdürü Cengiz Ergeneman, Türkiye’de konuşlandırılan Patriot füze sistemlerini yurt içinde milli olarak tasarlayıp üretmek istediklerini söyledi.

Ergeneman,  yaptığı açıklamada, 2013’ün yatırımların belli bir noktaya gelip devreye gireceği bir yıl olacağını belirterek, ASELSAN’ın yurt dışında hizmet verme noktasına geldiğini, Kazakistan, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki tesislerin tamamlanmak üzere olduğunu, yıl içinde çalışmaya başlayacaklarını anlattı.

‘ELEKTRONİK HARP İÇİN BÜYÜK YATIRIM YAPILDI’

Yıllar önce telsiz üretimiyle başladıkları sektörde radar ve elektronik harp konusunda büyük yatırımlar yaptıklarını vurgulayan Ergeneman, yıl sonunda tamamlanacak Ankara Gölbaşı’ndaki tesisin gelecek yıl işletmeye açılacağını kaydetti.

“ASELSAN, şu anda elektronik konusunda her şeyi üretiyor” diyen Ergeneman, “Gemilerimizin içindeki elektronikler, ALTAY tankımızın içindeki elektronik, gece görüş ve atış kontrol sistemleri bizim. Ayrıca uzaya çıkıyoruz. Burada da ASELSAN’ın ürünleri olacak. Yurt dışı satışlarımızı yüzde 25’in üzerine çıkartmayı hedefliyoruz. Teknoloji transferi yoluyla ürünlerimizin sadece satışını değil, yurt dışı ülkelerde de satılmasını sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

‘YURT DIŞINA AÇILACAĞIZ’

Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve Skorsky arasında Black Hawk (Kara Şahin) helikopterlerinin Türkiye’de üretilmesine yönelik sözleşmede son aşamaya gelindiğini dile getiren Ergeneman, buradan büyük pay alacaklarını vurguladı.

Skorsky ile anlaşılması halinde Black Hawk helikopterlerindeki kokpitlerin ASELSAN’ın tasarladığı ve imal ettiği ürünler olacağını belirten Ergeneman, sadece Türkiye için üretmekle kalmayacaklarını, yurt dışına ihraç edilecek helikopterlerde de aynı kokpitlerin bulunacağını aktardı.

‘PATRIOT FÜZELERİNİ ÜRETECEĞİZ’

Ergeneman, alçak ve orta irtifa hava savunma sistemlerinde ana yüklenici olduklarına işaret ederek, “Buradaki tecrübeyi kazandıktan sonra yüksek irtifa sistemlerine geçmeyi düşünüyoruz. Türkiye’nin acil ihtiyacı olursa bu programda belli parçaları üreterek devreye girebiliriz ama Türkiye’ye konuşlandırılan Patriot füze sistemlerini yurt içinde milli olarak tasarlayıp üretmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Suriye’deki iç savaşın üretimlerini çok fazla etkilemeyeceğini savunan Ergeneman, savunma sanayisinin “maraton koşusu” gibi olduğunu, programların daha önce planlandığı şekilde devam ettiğini anlattı.

ASELSAN’ın üretiminin yüzde 50-60’ını Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK), geri kalanını yurt dışına ve sivil sektöre yaptığını dile getiren Ergeneman, “Olağanüstü bir durum çıkarsa Türk Silahlı Kuvvetleri’ne verdiğimiz kapasiteyi anında 2 misline çıkartacak durumdayız” ifadesini kullandı.

Ergeneman, yılın ilk çeyreğinde 72,5 milyon lira net kar elde ettiklerini anımsatarak, yıl sonuna doğru satışların artacağını, bu yılı da planladıkları karla kapatacaklarına inandıklarını söyledi.

Dünyaya en çok telsiz, gece görüş ürünleri ve termal kameralar sattıklarına dikkati çeken Ergeneman, elekronik harp ürünleri satmaya başladıklarını belirterek, “Ayrıca, STAMP adını verdiğimiz makineli tüfeğimiz var. Bunun üretiminin aşağı yukarı yüzde 80’ini yurt dışına satıyoruz. Şu anda 45 ülkeye gece görüş cihazı sattık. Bu sayıyı 46’ya çıkarttık. İnşallah bu sene iki yeni ülkeyi daha ilave etmeyi planlıyoruz” diye konuştu.