logo

Başkan Şadi Yazıcı: Kendini İfade Eden Toplum Gelişir

Başkan Şadi Yazıcı: Kendini İfade Eden Toplum Gelişir

baskan-sadi-yazici-kendini-ifade-eden-toplum-gelisir-4Türk Dünyası edebiyatçılarına ev sahipliği yapan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, “Kendini ifade edebilen bir toplumun, toplumun kendini ifade edebilen bireyleri arasında birliğin, beraberliğin ve kardeşliğin gelişebileceğine inanıyoruz.” dedi.

Yazıcı kendi şiirini okudu

Tuzla Belediyesi, Kıbrıs-Balkanlar-Avrasya Türk Edebiyatları Kurumu (KIBATEK) ve Okan Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen 31. KIBATEK Uluslararası Edebiyat Şöleni, Tuzla Belediyesi Nikah Sarayı ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Tuzla Belediyesi TSM Korosu’nun müzik dinletisinin ardından şairler eserlerini seslendirdi. Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı da hem üniversite yıllarında kaleme aldığı bir şiirini, hem de Yavuz Bülent Bakiler’in “Şaşırdım Kaldım İşte” isimli şiirini okudu.

Yeni Ufuklar İçin Okumak Gerekiyor

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, şölende yaptığı konuşmada okumanın, okuduğunu ifade edebilmenin, ifadenin yazıya dökülebilmesinin toplumsal gelişmeye kattığı öneme değindi. Mehmet Emin Yurdakul’un “Şâirleri haykırmayan bir millet, Sevenleri toprak olmuş öksüz çocuk gibidir” dizelerini hatırlatan Başkan Yazıcı, “Bir toplumun yeni ufuklar ve yeni iklimlerde gelişmesi için, gelişerek de gelecek nesiller için önemli ve etkili bir toplum olabilmesinin yegane yollarından birisi okumakla geçiyor. Bu da fazlaca bilmekle geçiyor. Çok kelime kullanmakla geçiyor. Çok kelime bilmekle geçiyor. Sanatçılarımızla vatandaşlarımızı buluşturma çabasıyla daha çok sanata, edebiyata, şiire ilgi ve alakanın artmasını arzu ediyoruz. Çünkü kendini ifade edebilen bir toplumun, o toplumun kendini ifade edebilen bireyleri arasında birliğin beraberliğin ve kardeşliğin gelişebileceğine inanıyoruz. Sözün gücünü en güzel şekilde, ifadeyi en mükemmel şekilde kullanabilen toplum ve bireyler arasında birlik ve beraberlik, kardeşlik ve sevgi rüzgarları esebilir. O nedenle biz dilin bile kifayetsiz kaldığı dönemlerde bu sanatları kullanan üstatlarımızla, sanatçılarımızla ve edebiyatçılarımızla buluşmaya devam edeceğiz” dedi.

Etiketler: »