logo

Bedelli Askerlik Geliyor.

Bedelli Askerlik Geliyor.

Başbakan Ahmet Davutoğlu gazetecilere ‘Bedelli askerlik’ konusu ile ilgili grup toplantısındaki konuşmamda sürpriz olacak demişti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, bedelli askerlik açıklamasını yaptı: “Bakanlar kurulumuzda, 1 Ocak 2015 itibariyle 28 yaşından gün almış olan, 27 yaşını doldurmuş olan vatandaşlarımızın bedelli askerlik imkanı getiriliyor. Bu vatandaşlarımız 18 bin lira ödeme karşılığında askerlik görevlerini yapmış sayılacaklar.”

Meclis grup toplantısında açıklamalarda bulunan Başbakan Davutoğlu şöyle konuştu;

BEDELLİ ASKERLİK SÜRPRİZİ
Silahlı kuvvetlerimizin bir an önce uzmanlaşmış ve profesyonelleşmiş bir yapıya ulaşması için karar aldık sözleşmeli er ve erbaş alımları ile ilgili ciddi kolaylaştırmalar getiriyoruz. Bu alımları 20 yaşına kadar indireceğiz. Askerlik yapmayanlardan da alımlar yapılabilecek. Kısa süreli askerlik görevini onurla yapan vatandaşlarımızın üzerindeki yükleri de azaltmaya çalışacağız. Biz inşallah bedelli askerlik ile ilgili çok merakla beklenen konu. Önemli bir adım atmaya karar verdik. YAŞ’ta alınan kararla birlikte dün Bakanlar Kurulu’ndan alınan kararla 27 yaşını doldurmuş olan vatandaşlarımıza bedelli askerlik imkanı getiriliyor. Bu vatandaşlarımız 18 bin TL ödeme yaparak askerlik görevini yapmış sayılacaklar. Bu imkanın getirilmesi ile birikim hafifletilicek hem de buradan doğacak kaynak teknoloji yoğun savunma anlayışına geçebilmek adına o bölüme aktarılacak. Başka herhangi bir alanda kullanılmayacak. Bütün vatandaşlarımız bu imkanlardan yararlanacak. Hayırlı olmasını diliyorum.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bedelli askerlik açıklaması – VİDEO


BAŞBAKAN’IN KONUŞMASININ TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZ İÇİN ÜCRETSİZ TOPLU TAŞIMA KARARI ALACAĞIZ

Yarın engelliler haftası. Bugüne kadar özürlü olan kelimeyi kaldırtıp engelli kelimesini getirdik. Engelli maaşlarına her ikisi de engelli olan eşlerin her birine aileleri kapsayacak şekilde genişlettik. Sadece Türkiye’de değil dünyada bir devrim yaptık evde bakım ücreti ve hizmetlerini karşıladık. Bunun için ayrılan bütçeyi de 83 kat arttırdık. Şunu zikretmek isterim Türkiye bütçe sınırlamaları olabilir ama gönlü gani bir devlettir. 450 Bin vatandaşımız için 3,3 katrilyon türk lirası ödeme yaptık eski paraya göre. Kamuya açık alanların engellireni erişimine ulaşması içn çalışmalar yaptık. En yakın sürede de bütün toplu taşıma araçların ücretsiz olması için çalışma yapıyoruz

Engellilerimiz terkedilmiş durumda olmamalıydılar. Bu noktada engelli istihdamı ile ilgili çalışma yürüttük ve kanunu bu kapsamda değiştir ve ilk defa EKPSS’yi yaptık. 34 bin engelli kardeşimiz memur olarak çalışıyor. Bu çerçevede engellilerimiz için ne gerekiyorsa bu salonu şereflendiren kardeşlerimize de teşekkür ediyoruz. Ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz.

Dün bedelli askerlikle ilgili bazı iddialar ortaya atılmıştı. İşte dünkü ortaya atılan iddilaar…

YAŞ SINIRI 27

Buna göre bedelli askerlik yaşı 27 olarak belirlendi. Bedelli askerlik nihayet çıkıyor. Karar alındı. Bedellide yaş sınırı 27’ye çekildi. Son bedelli askerlik uygulamasına 30 bin lira ödeyerek başvuran yaklaşık 70 bin kişiden devlet kasasına 2 milyar 130 milyon lira kalmıştı.

BEDEL 17 BİN LİRA

Yeni bir bedelli askerlik uygulaması için tartışılan rakam ise 20 bin civarındaydı. SüperhaberTV hükümetin yeni bedelli uygulamasıyla ilgili aldığı kararı duyurdu. Karara göre bedellide yaş 27 olacak. Bedeli ise 17 bin lira olarak belirlendi. Hükümetin kararı bugün ya da yarın kamuoyuna duyurması bekleniyor. Binlerce kişiyi etkileyecek olan bedelli askerlik kararını Başbakan Ahmet Davutoğlu açıklayacak. Bedelli askerlikle ilgili bütün detayları Başbakan Davutoğlu açıklayacak.

MHP bedelli askerlik konusuna farklı bir bakış açısıyla yaklaştı. MHP bedelli askerlik konusunun çözümü için önerisini Meclis gündemine taşıyor.

MHP bedelli askerlik konusunun çözümüne ilişkin bir kanun teklifini TBMM’ye sundu. MHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Duran Bulut, son dönemde vatandaşların yakından takip ettiği bedelli askerlik konusuna farklı bir çözüm önerisi sundu. MHP’li Bulut, üniversitede akademisyen olarak görev yapanların askerlik görevlerini yine üniversitelerde yapabilmeleri için hazırladığı kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na verdi.

AKADEMİSYENLER ASKERLİĞİ ÜNİVERSİTELERDE YAPSIN

Bulut tarafından TBMM Başkanlığı’na sunulan, “Askerlik Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi”nin gerekçesinde, üniversitelerde görev yapan akademisyenlerin vatani görevlerini 6 ay süreyle kısa dönem veya 1 yıl süreyle uzun dönem olarak yaptıkları hatırlatılarak, bu süre içinde bilim, sanayi ve üretimden uzak kaldıkları belirtildi.

1 AY SİLAH EĞİTİMİ

Bulut tarafından sunulan kanun teklifinde Türkiye’de ki üniversite sayısına ve akademisyenlere duyulan ihtiyaca dikkat çekildi. 183’e çıkan üniversitelerde 50 bin öğretim görevlisine ihtiyaç olduğuna vurgu yapılan kanun teklifinin gerekçesinde, Akademik personelin bilim ve eğitimden koparılmadan vatani görevlerini yerine getirebilmeleri gerektiği kaydedildi. Doktorasını yapmış akademisyenler 2015 yılının Ağustos ayında 1 ay silah eğitimi alarak, 1 Eylül 2015 tarihi itibariyle Yükseköğretim Kurumu’nun (YÖK) onay vereceği üniversitelerde bütün özlük hakları aynı kalarak vatani görevlerini yerine getirecek.

MAAŞLARI YÖK ÖDEYECEK
MHP’li Bulut’un önerisine göre, doktorasını yapmamış akademisyenler ise YÖK tarafından belirlenen üniversitelerde 6 ay görev yaparak askerlik görevlerini yerine getirecekler. Askerlik süresi boyunca akademisyenler memuriyet derecelerine göre hak ettikleri maaşları almaya devam edecekler ve bu maaşlar YÖK tarafından karşılanacak

 

Etiketler: »