logo

Deniz Harp Okulu Öğrencileri Akdeniz’e Uğurlandı

Deniz Harp Okulu  Öğrencileri Akdeniz’e Uğurlandı

Deniz-haro-okulu1Açık deniz eğitmine katılacak Deniz Harp Okulu Komutanlığı 3. sınıf öğrencileri, törenle uğurlandı.   Tuzla’daki Deniz Harp Okulu Komutanlığı önünde düzenlenen törende öğrenciler, Tunus, İspanya ve İtalya’yı kapsayan 22 günlük eğitim için TCG Cezayirli Gazi Hasan Paşa Gemisiyle denize açıldı.

Deniz Harp Okulu Komutanı Tümamiral Adnan Özbal, törende yaptığı konuşmada, öğrencilerin bilgi ve görgülerini artırmak amacıyla bu eğitim gezisinin düzenlendiğini söyledi.

“Disiplinli, bahriye örf ve adetlerine uygun, Deniz Harp Okulu öğrencisine yakışır hareket ve davranışınızla, hem gemi içinde, hem de ziyaret edilecek limanlarda takdir ve hayranlık uyandıracağınıza eminim” diyen Özbal, gemi hayatının okul yaşamına göre daha zor ancak hiçbir şeyle ölçülemeyecek kadar da keyifli ve gurur verici olduğunu belirtti.

Özbal öğrencilerden, eğitimi iyi değerlendirmelerini, subay ve öğretim elemanlarına her konuda sorular sorarak mesleki bilgilerini artırmalarını istedi.

“Evlatlarımız, genç yaşlarında Türk bayrağını Akdeniz’de dolaştırmanın gururunu yaşayacak”

Özbal, öğrencilerin, limanlarda dikkatlerin üzerlerinde olacağını bir an dahi unutmadan Türk Silahlı Kuvvetleri’ni ve onun ayrılmaz bir parçası olan Türk Deniz Kuvvetleri’ni şeref ve gururla temsil etmenin bilinci içinde, disiplinli davranmalarını istedi.

Uğurlama töreni için limanda bulunan velilere de hitap eden Özbal, şöyle devam etti:

“Biraz sonra uğurlayacağımız evlatlarımız, genç yaşlarında Türk bayrağını Akdeniz’de dolaştırmanın gururunu yaşarken, sizlerle beraber bizler de onları özleyeceğiz. Ancak onları merak etmeyeceğiz. Zira öğrencilerimizin sorumluluklarının bilincinde olduğundan eminiz. Başta gemi komutanı ve tabur komutanı olmak üzere tüm personel, onların bu eğitimin seyrini sağlıklı ve başarılı olarak tamamlamaları için her türlü gayreti gösterecektir.”

Açık deniz eğitimine katılan Azerbaycan Deniz Harp Okulu’nun Azeri ve Kazak öğrencileri ile Portekiz ve Tunus Deniz Harp okullarının öğrencilerini de  aralarında görmekten memnuniyet duyduğunu belirten Özbal, eğitim sırasındaki kısa dönemde, misafir öğrencilerle  Deniz Harp Okulu öğrencileri arasında edinilecek dostluk ve arkadaşlıkların ömür boyu sürmesini temenni etti.

 “Öğrenciler, alanda bulunanları selamladı”

Tümamiral Özbal’ın konuşmasından sonra  öğrenciler, bando eşliğinde tören geçişi yaptı. Öğrenciler, komutanlarını selamladıktan sonra kafile subaylarıyla beraber gemiye intikal etti.

Öğrencilerin gemideki selamlama mevkilerine geçmesinin ardından Gemi Komutanı Deniz Kurmay Yarbay Halil Kepecioğlu, Tümamiral Özbal’a seyre hazır oldukları raporunu verdi.

Komutanın iyi seferler dilemesinin ardından TCG Cezayirli Gazi Hasan Paşa Gemi’si limandan ayrıldı.

Öğrenciler, tören alanında bulunan komutanları ve yakınları selamladı.

Tunus, İspanya ve İtalya’yı kapsayacak 22 gün sürecek açık deniz eğitimi

Deniz Harp Okulu 3. sınıf öğrencilerini başarılı olmaları halinde 4. sınıfa geçmelerini sağlayacak açık deniz eğitimi, Tunus, Barcelona ve Napoli limanlarını kapsıyor.

Gemide 2’si kadın toplam 115 Deniz Harp Okulu öğrencisi bulunuyor. Öte yandan Portekiz’den 1, Tunus’tan 2, Azerbaycan’dan 26, kara ve hava harp okullarından da 7 öğrenci bu eğitime katılıyor.

Azeybaycan’dan 2 subayın da yer aldığı açık deniz eğitiminde 31’i subay, 63’ü astsubay, 88’i er olmak üzere toplamda 182 gemi personeli ve 27 Deniz Harp Okulu personeli görev yapıyor.(haberler.com)

Etiketler: » »