logo

İETT Sefer Sayılarını Arttırdı

İETT Sefer Sayılarını Arttırdı

pendik-sogutlucesme-haydarpasa-banliyo-tren-4799705_3867_oİETT, kısa süre önce kapatılan Pendik- Söğütlüçeşme-Haydarpaşa banliyö tren hattını kullanan yolcuların ulaşım problemi yaşamamaları için otobüs ve sefer sayılarını artırdı.

İETT’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Pendik-Söğütlüçeşme-Haydarpaşa banliyö tren hattının 19 Haziran’da Marmaray Projesi yenileme çalışmaları kapsamında kapatılmasının ardından bu güzergahta hizmet veren İETT‘nin mevcut hatlarına takviye yapılarak otobüs ve sefer sayıları artırıldı.

Banliyö hattı kapanmadan önce tren yolu çevresinde 15 hatta toplam 91 araç ve 506 seferle hizmet verilirken, banliyö hattının kapanmasıyla yapılan düzenlemeler kapsamında araç sayısı 116’ya çıkarıldı. Yeni düzenlemeyle, yapılan sefer sayısı da 570’e yükselmiş oldu.

Otobüs hatlarında yapılan değişikler

Banliyö yolcularına alternatif ulaşım imkanları sağlamak üzere İETT tarafından birtakım düzenlemelere de gidildi. Buna göre, 17B numaralı Gebze-Pendik hattı mevcut son durağı olan Pendik Tren İstasyonu’nu takiben Yunus sahil yolu üzerinden Kartal Metro İstasyonu’na ötelendi.  Hattın yeni adı 17B Gebze-Kartal Metro oldu. KM20 numaralı hattın kalkış durağı Pendik peron alanına alınarak Pendik Tren İstasyonu’nu takiben Topselvi üzerinden Kartal Metro İstasyonu’na ulaşacak şekilde güzergah değişikliğine gidildi. Hattın yeni adı KM20 Pendik-Kartal Metro oldu.

Pendik Tren İstasyonu’ndan geçerek Kadıköy‘e ulaşan 16 Kadıköy-Pendik, 16D Kadıköy-Pendik-Altkaynarca, 17 Kadıköy-Pendik ve 222 Kadıköy-Pendik hatlarının araç sefer sayılarında artış yapıldı. Böylece, Gebze yönünden gelerek banliyö hattını kullanan yolculara, Pendik Geçit durağından 16, 16D, 17, 222 numaralı hatlar ile Sahil Yolu ve Ziverbey güzergahından Kadıköy yönüne, Pendik Geçit durağında inmeksizin devam ederek, Kartal Metro İstasyonu’nda metro hattına aktarma yaparak E-5 güzergahından Kadıköy yönüne seyahat imkanı sağlandı.

Pendik ve Tuzla‘nın çeşitli mahallelerinden gelerek banliyö hattını kullanan yolcular, Pendik Geçit durağından 16, 16D, 17, 222 numaralı hatlar ile Sahil Yolu ve Ziverbey güzergahından Kadıköy yönüne, Pendik Geçit durağından 17B ve KM20 numaralı hatlar ile Kartal Metro İstasyonu’nda metro hattına aktarma yaparak E-5 güzergahından Kadıköy yönüne seyahat edebilecek.

Ayrıca, Pendik, Kartal, Atalar, Maltepe, Küçükyalı güzergahında banliyö hattını kullanan yolculara da minibüs yolu olarak bilinen cadde üzerindeki duraklardan, 16 numaralı hatla Bağdat Caddesi güzergahından Kadıköy yönüne, 17 numaralı hatla Ziverbey güzergahından Kadıköy yönüne, sahil yolu üzerindeki duraklardan 16D ve 222 numaralı hatlarla Bağdat Caddesi güzergahından Kadıköy yönüne seyahat imkanı sağlandı.

Bostancı, Suadiye, Erenköy, Göztepe, Feneryolu güzergahında banliyö hattını kullanan yolcular ise minibüs yolu olarak bilinen cadde üzerindeki duraklardan 17 numaralı hatla Ziverbey güzergahından Kadıköy yönüne, Bağdat Caddesi üzerindeki duraklardan 4, 16, 16D ve 222 numaralı hatlarla Kadıköy’e ulaşabilecek.

Pendik-Söğütlüçeşme-Haydarpaşa banliyö tren hattı çevresinde hizmet veren İETT hatları ise şöyle:

“17B Gebze-Kartal Metro, KM20 Pendik-Kartal Metro, KM30 Kartal-Atalar-Esenkent Metro, 222 Pendik-Kartal, 16D Pendik-Kadıköy, 17 Kadıköy-Pendik, 16 Kadıköy-Pendik, 133T Bostancı-Tuzla, 4 Bostancı-Kadıköy, FB2 Fenerbahçe-Kadıköy, FB1 Fenerbahçe-Kadıköy, GZ1 Kadıköy-Göztepe, GZ2 Kadıköy-Göztepe, ER1 Erenköy-Kadıköy, ER2 Kadıköy-Erenköy.”

Etiketler: » » » » »