logo

Mihraç Ural Reyhanlı katliamı suçlamalarını reddetti

Mihraç Ural Reyhanlı katliamı suçlamalarını reddetti

Hatay Reyhanlı’da 2 bombalı araçla yapılan saldırının baş şüphelisi baba Esad döneminde kurulan, Suriye gizli servisi El Muhaberat ile paralel çalışan Acilciler olarak gösterildi. Bakanlar ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun açıklamaları aynı adresi işaret etti. Eski THKP-C Acilciler örgütünün lideri Mihraç Ural’ı..

İDDİALARI REDDETTİ

Türkiye’deki Reyhanlı ve Suriye’deki Banyas katliamlarının arkasındaki isim olduğu iddia edilen Mihraç Ural BBC Türkçe’nin sorularını yanıtladı. Katliamlarla ilgili iddiaları reddeden Ural, günümüzde THKP/C Acilciler isimli silahlı bir örgütün de bulunmadığını söyledi. Ural, Reyhanlı saldırısının Türkiye’yi kendi ifadesiyle Orta Doğu bataklığına çekmek için düzenlendiğini öne sürdü.

”BU EYLEMİ ŞİDDETLE KINIYORUM”

Ural, “Reyhanlı’daki saldırıda kendisinin liderliğindeki Mukaveme Suriye (Suriye Direnişi)” adlı örgütün yer aldığı iddialarına, “Yapılan bu eylemde insanlık yoktur. Bu, vahşet dolu karanlık akılların işidir. Bu eylemi şiddetle kınıyorum” yanıtını verdi.

”İSRAİL İSTİHBARATININ PARMAĞI VAR”

Masum insanları katletmek gibi bir hedefinin olamayacağını savunan Ural, 30 yıldan fazladır Türkiye’ye gitmediğini de söyledi. Ural, yapanlar kim olursa olsun bu eylemin İsrail ve yeni Osmancılık anlayışıyla uyuştuğunu, saldırılarda İsrail istihbarat servisinin parmağı olduğunu öne sürdü.

”AMAÇ TÜRKİYE’Yİ ORTADOĞU BATAKLIĞINA ÇEKMEK”

Ural’a göre Reyhanlı katliamı, “Türkiye’yi Orta Doğu bataklığına çekmek için yapılmış bir eylem, amacı da Türkiye halkını savaşa sürüklemek ve Suriye halkına düşmanlaştırmak.”

”Bataklık” benzetmesini Başbakan Erdoğan da kullanmış ve saldırıyı ”Türkiye’yi Suriye bataklığına çekmek isteyenlerin işi” olarak nitelemişti.

KATLİAMIN SORUMLUSU OLARAK GÖSTERİLMİŞTİ

Eylemin ardından, soruşturma makamlarından elde edildiği belirtilen haberlerde, Ural’ın geçmişte liderlerinden olduğu söylenen THKPC/Acilciler örgütü Reyhanlı katliamının sorumlusu olarak gösterildi.

”ACİLCİLER DİYE BİR ÖRGÜT YOK”

Ancak, Ural, örgütün 1980’lerde demokratik, yasal siyasete kaydığını, artık Acilciler diye silahlı bir örgütün bulunmadığını söyledi.

Ural, ”Bu örgütle yattık, bu örgütle kalktık, doğrudur. Öldüğü zamanda da içinde olmaktan şeref duydum. Ama bugün böyle bir silahlı örgüt yoktur” dedi.

Kaynak: ensonhaber.com