logo

Tuzla’da 5. Bilim-Kültür-Sanat ve Spor Günleri Heyecanı Yaşanıyor

Tuzla’da 5. Bilim-Kültür-Sanat ve Spor Günleri Heyecanı Yaşanıyor

5-bilim-teknik-gunleriTuzlalı öğretmenler ve öğrenciler, bilim, kültür, sanat ve spor alanında yeteneklerini sergiliyor

Tuzla’da 5. Bilim-Kültür-Sanat ve Spor Günleri Heyecanı Yaşanıyor

Tuzla Kaymakamlığı, Tuzla Belediyesi ve Tuzla Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen 5. Bilim-Kültür-Sanat ve Spor Günleri, Çağrıbey İlköğretim Okulu önünden kortej yürüyüşü ile başladı. Tuzla Kaymakamı Mümin Heybet, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Tuzla İlçe Milli Eğitim Müdürü Nazmi Yekrek, Hakim Kemal Gündüz, Cumhuriyet Savcısı Ahmet Gökçınar, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve sporcuların katılımı ile gerçekleşen kortej yürüyüşü, Tuzla sahilinde tamamlandı.

Proje Amacına Ulaştı

Törende açılış konuşmasını Tuzla İlçe Milli Eğitim Müdürü Nazmi Yekrek yaptı. Yekrek, “Münferit olarak okul ve kurumlarda bulunan bütün etkinlikleri bir organizasyon çerçevesinde bir araya getirip, eğitimdeki güzel örnekleri geniş kitlelerle paylaşıyoruz. 2009’da başlayıp bugün geldiğimiz noktada amacın gerçekleştiğini görüyoruz. Gençlerimizin eserlerini görüp onları teşvik etmek ve yarına hazırlamak açısından önem arz eden bir organizasyonu gerçekleştiriyoruz” dedi. İlçe Milli Eğitim Müdürü Nazmi Yekrek, organizasyona desteklerinden dolayı Tuzla Kaymakamı Mümin Heybet ve Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’ya teşekkür etti.

Bu Organizasyonun Vazgeçilmez Parçası Olmaya Devam Edeceğiz

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, organizasyonu iki açıdan değerlendirdi. Organizasyon yapısının ilçedeki birlik ve beraberliği yansıttığını belirten Başkan Yazıcı, “Kaymakamlığımız, belediyemiz, Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve sivil toplum örgütlerinin hep birlikte bu organizasyonu yapması, ilçemizin birlik ve beraberliğinin en güzel örneğini sergilemesi açısından çok önem arz ediyor.” dedi.

Organizasyonun hem diğer ilçelere örnek oluşturduğunu hem de Tuzla’da genç nesillerin yetişmesinde misyon üstlendiğini belirten Başkan Yazıcı, hedefin her kesime ulaşmak olduğunu söyledi. Başkan Yazıcı, “Tuzla’da 5.si düzenlenirken bazı ilçelerde de bu tür organizasyonların yapılacağını görmek, hedefine varmış bir organizasyonu ortaya koyuyor. Bu organizasyon, alınan sonuçlar açısından da ilçemize çok önemli katkılar sunmuştur. Biz burada kültürün de, sanatın da, sporun da, bilimin de sevdirilmesi ve onun yaygınlaştırılmasını (okullarımızla başlayarak, bütün sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliğiyle geliştirerek) halkımızın bütününe ulaştırdık. Kültürün, sanatın, sporun ve bilimin, ilçemiz ve ülkemizin yarınları olduğunu biliyoruz. Biz, kurumsal olarak her zaman bu organizasyonun vazgeçilmez parçası olmaya devam edeceğiz. Bu organizasyonda emeği geçen bütün kurumlara yürekten teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Kalıcı ve Yol Gösterici Kazanımlar Sağlıyor

Tuzla Kaymakamı Mümin Heybet, etkinliklerin gençlerin geleceğe hazırlanmasında kalıcı kazanımları olduğunu vurguladı. Kaymakam Heybet, konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Mayıs ayı, eğitim öğretim açısından bir tür hasat ayıdır. Eğitim-öğretim yılının sonuna gelindiği günlerde tüm okullar okul içi ve okul dışı etkinlikleriyle adeta görücüye çıkıyorlar. Bütün hünerlerini, marifetlerini başta ebeveynleri olmak üzere kamuoyuna sunuyorlar. Bu geleneksel yöntemin okul ölçeğinden ilçe örneğine çıkması, bunun bir kültür sanat takvimine dönüştürülmesinde 5 yılı geride bıraktık. Kortejde de gördüğümüz üzere bu projenin toplum tarafından benimsenmesi sevindirici bir gelişme.

Hayatımızda önemli yer tutan bilim, kültür, sanat ve spor alanlarında, bu disiplinlerde gençlerimizin doğru yönlendirilmesi, yeteneklerinin, ilgi alanlarının uyandırılması adına bu etkinliklerin mütevazı ama kalıcı, yol gösterici kazanımları olduğunu düşünüyorum.”

Tuzlalı Mucitler, İcatlarını Sergiledi

Konuşmaların ardından, etkinlikler kapsamında düzenlenen Bilim Çadırı’nın açılışı gerçekleştirildi. Tuzla’daki okullarda öğrenciler tarafından hazırlanan iğne deliği kamera, bariyer kontrol modülü, sahibine dönen teneke, eko okul projesi, silmatik, kemer köprü, çay suyu ile musluk suyunun kapışması, ışıklı kurutmalı çamaşır askısı, ekonomik yol aydınlatma sistemi, uzun ömürlü çiçekler, gizli bebek koltuğu, çevreci masa ve akıllı banyo gibi projeler, ilçe protokolü tarafından ilgiyle incelendi.

Etkinlikler Devam Ediyor

Tuzla 5. Bilim-Kültür-Sanat ve Spor Günleri’nde Sanat ve Bilim Sergileri, Bilim Proje Sergisi, Amatör Sesler Gecesi, Raket Ayaklar müsabakası, Halk Oyunları Sahne Gösterisi, Engelli Çocuklar Spor Şenliği, Spor Söyleşisi ve Spor Yıldızları Ödül Töreni, Stretball Şenliği, Kano Yarışları, Defile ve Okul Sergisi etkinlikleri düzenlenecek.

İlçede görev yapan öğretmenler Voleybol Ligi ve Futbol Ligi’nde ter dökecek, Öğretmenler Tiyatrosu’nda ise kültürel ve sanatsal yönlerini sahnede gözler önüne serecek. Tuzla Belediyesi Sanat Galerisi’nin önü, etkinlikler kapsamında Sanat Sokağı’na dönüşecek. Tiyatro, sinema ve konserler ile zenginleştirilen program, 19 Mayıs’ta Sagopa Kajmer konseri ile sona erecek.

 

Etiketler: » »