logo

Dört Bakandan Kritik Açıklama…

Dört Bakandan Kritik Açıklama…

Yeni okul servisi düzenlemesi açıklandı

Dört Bakan okul servislerine ilişkin yeni düzenlemeyi açıkladı. Araç takip sistemi, şoföre hekimden her yıl rapor şartı ve üç noktalı emniyet kemeri zorunlu hale getirildi

İŞTE YENİ DÜZENLEMELER​

Rehber öğretmene tutanak yetkisi verildi.

Denetim görevi İçişleri Bakanlığı’nda olacak.​

Araçlarda emniyet kemeri ve araç takip sistemi zorunlu hale getirildi.

Şoförler zorunlu sertifika eğitimi alacak.

Şoföre hekimden her yıl rapor şartı getirildi. 

Araç takip sistemi zorunlu hale getiriliyor.

Soruşturmalar da şoförlüğe engel sayılacak.

Araçlarda bulundurulacak personelin eğitimi, Milli Eğitim Bakanlığı’nca yerine getirilecek.​

 

BAKANLAR YENİ YÖNETMELİĞE İLİŞKİN ŞUNLARI SÖYLEDİ

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet  Arslan: Araçlarda emniyet kemeri ve araç takip sistemi zorunlu hale getirildi. Şoföre hekimden her yıl rapor şartı getirildi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz  ise şunları söyledi: “Sadece okulda verilen eğitimin kaliteli olması yetmez. İyi şartlarda taşınması kaliteli eğitimin olmazsa olmazlarındandır. Sağlıklı, güvenli ve kaliteli hizmet seviyesinin sağlanması için tüm görevlilerin uyum içinde olması ve servis denetiminin de aksatılmadan yürütülmesi esastır. Komisyonda öğretmen ve veliler olacak. Araçlarda bulundurulacak personelin eğitimi, Milli Eğitim Bakanlığı’nca yerine getirilecek. Bu sistemde de eksiklikler olabilir. daha iyi olurdu diye velilerimiz de olabilir. Bu konuda bir şikayet varsa bizim bakanlığımızın iletişim merkezi var 147. Buraya bildirirlerse biz de evlatlarımıza daha iyi bir hizmet veririz.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Önemli olan uygulamaktır. Buna geçişte çok zorlayıcı değil, dikkatli ve güvenli bir takım kuralar oluşturulmuş. Velilerimiz, vatandaşlarımız rahat olsunlar. Tüm güvenlik önlemlerini almak bizim temel sorumluluğumuzdur. Denetim görevinin büyük bir bölümü İçişleri Bakanlığımız olarak bize bırakılmaktadır. Burada müsamaha gösteremeyiz. Kimse bize darılmasın, gücenmesin. Bedelini toplum olarak ağır ödüyoruz. Tüm personelimize çok teşekkür ediyoruz.  Dün 32 bin 438 okulun çevresinde bizim kolluk kuvvetlerimiz uygulama yaptılar. Bunu peyderpey devam ettireceğiz. Ailelerin rahat edebilmesi için bilmenizi isteriz ki üzerimize düşen bütün sorumluluğu yerine getirmeye devam edeceğiz.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya: Evlatlarımızın güvenliği için 4 bakanınız olarak buradayız. Uzunca bir süredir yapılan çalışmanın neticesini sizlerle paylaştık. Velilerimizin huzur içinde olmaları ve evlatlarının okul dönüşünü beklerken kaygı değil güven duygusu içinde beklemeleri bizim bu çalışmamızın temelini oluşturuyor. Bu yönetmeliğin en önemli farkı taşıma faaliyetinin güvenli hale getirilmesi. 0-3 yaş arası kreşlerin bakımları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na aitti. Su servislerde aynı yönetmelik kapsamına alındı.

Etiketler: » » » » »