logo

Financial Times: Türkiye Washington’a başkaldırıyor

Financial Times: Türkiye Washington’a başkaldırıyor

Financial Times gazetesi yazarlarından Daniel Dombey’nin kaleme aldığı bir makale Türkiye’nin Washington ve Bağdat’ı dinlemeyip Kuzey Irak’la enerji anlaşmasına vardığını yazıyor.

“Irak’ın daha da bölünmesine yol açma ihtimalinden” dolayı Amerika’yı korkutan anlaşmanın Ankara tarafından kilit önemde görüldüğünü belirten makalenin devamı şöyle:

“TÜRKİYE İLE KUZEY IRAK ARASINDA ANLAŞMA İMZALANDI”

“Türk devlet enerji şirketlerinin Kuzey Irak’ta bulunan petrol ve doğalgaz yataklarında pay sahibi olabilmesi için Ankara’yla Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi arasında bu yılın başlarında bir çerçeve anlaşmaya varıldığını birkaç Türk yetkili doğruluyor.

Bu yetkililer anlaşmanın hâlâ oldukça hassas olduğunu ve bu yüzden de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Washington’a bu hafta gerçekleştireceği bir ziyaretten önce açıklanmasının olası olmadığını da ekliyor.

Erdoğan’ın ziyareti, Irak’ta ortamın gerildiği bir döneme denk geliyor. Türkiye’nin kendi Kürt toplumuna yönelik açılımlar yapmasına ek olarak hazırlanan anlaşma, Ankara’nın enerji zengini Kuzey Irak’taki nüfuzunu arttırırken ülkenin büyük büyüme hedeflerine ulaşmasına da yardımcı olabilir. Erdoğan geçmişte anlaşmayı iki tarafın da kazançlı çıkacağı bir mutabakat olarak tasvir etmişti.”

Kaynak: ensonhaber.com