logo

Bakan Çelik: PKK sorununun çözümüne MHP, başörtüsüne CHP öncülük etmeli

Bakan Çelik: PKK sorununun çözümüne MHP, başörtüsüne CHP öncülük etmeli

Faruk-Çelik-2009Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Türkiye’de; PKK sorununda MHP’nin, başörtüsünde CHP’nin, Alevi vatandaşların sorunlarının çözümünde de AK Parti’nin öncülük yapması gerektiğini söyledi. Bakan Çelik, çözüm sürecinde herhangi bir pazarlığın içerisinde olmadıklarını belirterek, Abdullah Öcalan İmralı’dan çıkmayacağını da vurguladı.

Bakan Çelik, baba ocağı Bursa’da Olay TV’deki programda gündemi değerlendirdi. Çözüm sürecinde herhangi bir pazarlık içerisinde olmadıklarının altını çizen Bakan Faruk Çelik, 12 Eylül ihtilalinden sonra PKK terörünün patlak verdiğini söyledi. Bakan Çelik şunları kaydetti: “Sorumlu siyasetçi sorunu çözen siyasetçidir. Bugün sorumlu siyasetinin iş başına olmasıyla sorunlar çözülüyor. Bugün sorun çözülmeye çalışılıyor. Tarih bizi bölememiş, tarihin bölemediğini terör de bölememiş. Bu işi noktalamak zorundayız. Şehitlerimizin ruhunu incitmeden çözmek zorundayız. Pazarlık içerisine girmedik. Abdullah Öcalan İmralı’dan çıkmayacak.”

PKK ÇÖZÜMÜNE MHP ÖNCÜLÜK ETMELİ

Çok ileri bir hayali olduğunu belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik şunları söyledi: “Bu memlekette PKK çözümünde MHP’nin öncülük yapması lazım. Bu memlekette inanç konularında özellikle de başörtüsü konusunda CHP’nin öncülük etmesi, Alevi vatandaşların sorunlarının çözümünde de AK Parti öncülük yapmalı. Bu siyasetçilerden istediğim çok ileri bir şey. Kronikleşmiş, ana sorunların çözümü konusunda ittifaktan başka şansımız yok.”

Reyhanlı saldırısının bir sabotaj olduğu yorumu yapılabileceğini belirten Faruk Çelik, “Failler de elde edildiği için kaynağına inilme mücadelesi şuanda devam ediliyor. Suriye’nin bölünmesinden parçalanmasından medet uman kesimlerin bir yaklaşımı da provokasyonu da olabilir” dedi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu da eleştiren Bakan Çelik, “Siz Alevi olarak, Türkiye’nin politikalarını dışarıda açığa düşürecek, Türkiye’yi şikayet edecek bir noktada iseniz sizin nerenize güveneceğiz?” diye konuştu.

20. YÜZYIL DEĞİL GÜNÜMÜZE GELEN SENDİKACI ARIYORUM

THY’deki greve ilişkin soruyu da cevaplandıran Bakan Faruk Çelik, bu grevin ideolojik olduğunu ve 20. yüzyıldan kalan sendikacılık anlayışıyla bugün sendikacılık yapılamayacağını dile getirdi. Çelik, emeğin haklarının korunması konusunda onlarca yasal düzenleme yapmalarına rağmen hala demode yollarla hak aramaya çalışılıyorsa bu yolun bittiğini savundu. İki hafta önce Çaykur’da yaşanılanları da anlatan Bakan Çelik, kurumda çalışan 10 bin mevsimlik işçiye 4 aylık süre için her ay 250 TL ek ücret önermelerine rağmen sendikanın parayı almadığını söyledi. Bakan Çelik şunları söyledi: “Çaykur’da; ‘Size 5 milyar lira veriyoruz, her işçiye 4 aylık süre için 250 TL para veriyoruz. Hükümet olarak diğer işçilere vermediğimizi size veriyoruz’ dedik. Gecenin birinde 5 milyar lirayı almayı beceremedi sendika, almadı. Hak aramayı bilen, günümüze gelmiş, 2013 yılına gelmiş bir sendikacı arıyorum. Sendikacı arıyorum ki işçinin hakkını arasın. Sendika diyor ki, aidat verir misiniz, aidat ne? On binlerce milyonlarca işçi kıdem tazminatını hak edemiyor. Kıdem tazminatını aylığa 12 aylıktan, her işçi hesabına aylık olarak düzenleyelim dedik, hiçbir sendika proje getirmedi. 20. yüzyıldan kalan sendikacılık anlayışıyla bugün sendikacılık yapılamaz. İdeolojileri değil işçinin hakkını düşüneceksiniz.”

4/C statüsünde çalışanlara yönelik de bir düzenleme olup olmadığının sorulması üzerine Bakan Çelik, “Dört tane statü var. Statülerin azalmasına karar verilirse 4-C statüsü de değerlendirilecek” dedi.

KAYNAK: CİHAN HABER

Etiketler: